Sanat ve Tasarım Fakültesi

Fakülte Hakkında Genel Bilgi

Sanat ve Tasarım Fakültesi 13 Kasım 2009 tarihinde kurulmuş olup ilk öğrencilerini 2010-2011 eğitim-öğretim yılında almıştır.

Misyon

Toplum ile sanayinin ihtiyaçları doğrultusunda beceriler kazandırarak; ulusal ve uluslararası düzeyde nitelikli eğitim ve araştırmaya dayalı ürün, sistem ve süreç tasarımları yapabilen, bilimsel ve estetik ölçütlerle düşünceyi modele dönüştürebilen, sanat ve tasarım konusunda en son bilgi ve teknolojik yenilikleri izleyen, ekip çalışmasına yatkın, esnek ve özgür düşünebilen, etik sorumluluğa sahip, alanında yapacağı özgün ve yenilikçi tasarımlarla lider olabilen, özgüveni yüksek, tarihsel, kültürel ve sanatsal değerleri dikkate alan, vizyon sahibi tasarımcıları yetiştirmektir.

Vizyon

Güçlü altyapısıyla Sanat ve Tasarım eğitimi konusunda ulusal ve uluslararası düzeyde saygın ve tercih edilen bir eğitim ve araştırma kurumu olmak.

Bölümler

  • Moda Tasarımı
  • El Sanatları
  • Tekstil Tasarımı
  • Grafik Tasarımı
  • Geleneksel Türk Sanatları
  • Görsel Sanatlar
  • Kuyumculuk ve Mücevher Tasarımı
  • Seramik Tasarımı

 

Bölümlerin Kontenjanları

BÖLÜM ADI
YGS SINAVI İLE ALINACAK
PUAN TÜRÜ
ÖZEL YETENEK
El Sanatları
36
YGS 5
24
Tekstil Tasarımı
18
YGS 6
12
Moda Tasarımı
18
YGS 5
12
Grafik Tasarımı
18
YGS 5
12
Geleneksel Türk Sanatları
 
 
 
Görsel Sanatlar 
 
 
 
Kuyumculuk ve Mücevherat Tasarımı
 
 
 
Seramik Tasarımı      
TOPLAM
90
 
60

 

  • Eğitim süresi 4 yıl olup, eğitim dili Türkçe’dir.

 

Fakültenin teknik olanakları

Fakültede;  20 derslik, 8 bilgisayar laboratuarı, 1 seminer salonu, 1 okuma salonu, 2 kafeterya ve 2 (öğrenci ve öğretim üyesi olmak üzere) yemekhane bulunmaktadır.

Yurt dışı eğitim olanakları

LLP Erasmus, AB Comenius, LLP Leonardo Da Vinci Programı, 7. Çerçeve Programı ve Gençlik Programından faydalanabilirler.

Her bölümün mezuniyet sonrası iş olanaklarının tanıtımı

Sanat ve Tasarım Fakültesi Moda Tasarımı Bölümü Mezunları, farklı ölçeklerdeki hazır giyim işletmelerinde moda tasarımcısı olarak istihdam edilebilecektir. Öğrencilerin istekleri doğrultusunda hazır giyim sektörüne veya kişiye özel tasarım yapan butik işletmelere yönlenmeleri sağlanacaktır. Türkiye hazır giyim sektörünün ekonomik yapısı incelendiğinde, bu endüstride faaliyet gösteren işletmelerin oldukça fazla olduğu görülmektedir. Hazır giyim üretimi birbiri ile bağlantılı bir dizi süreci kapsar. Bu süreç içinde farklı alanlarda uzmanlığa sahip işgücü gereksinimlerine ihtiyaç vardır. Moda Tasarımı Bölümünden mezun olan öğrenciler işletmenin süreçleri içerisinde kalıp, kesim, dikim, ütü bölümlerinin gereklilikleri ve işleyişi konusunda donanıma sahip moda tasarımcısı olarak çalışabileceklerdir. Dünya ekonomisinde yaşanan değişiklikler doğrultusunda işletmeler üst düzey bilgi ve becerilerle donatılmış elemanlara ihtiyaç duymaktadır. Sektör nitelikli ve eğitimli çalışan yapısı oluşturmaya yönelik girişimlerde bulunmakta ve bu doğrultuda üniversitelerle işbirlikleri gerçekleştirmektedir. Sektöre yönelik yetişecek öğrenciler, hazır giyim işletmelerinin ihtiyaçları doğrultusunda stilist, modelist (kalıpçı) ve planlama sorumlusu olarak çalışabileceklerdir.

Sanat ve Tasarım Fakültesi Grafik Tasarımı Bölümü Mezunları, grafik tasarımcısı olarak reklâm ve grafik ajanslarında, matbaalarda, fotoğraf stüdyolarında ve ayrıca büyük kuruluşların kurumsal iletişim departmanlarında istihdam edilmekte ve aranan tasarım elemanları olarak çalışabilir.

Sanat ve Tasarım Fakültesi El Sanatları Bölümü Mezunları, Programda eğitim gören öğrenciler; ilgili sektörde El Sanatları, Takı, Nakış, Deri, Yapma çiçek ve çiçek düzenleme, Bebek ve oyuncak tasarımcısı olarak,  Müşteri temsilciliklerinde, AR-GE birimlerinde, Kamu ve Özel Kurum ve Kuruluşlarda tasarımcı ve danışman olarak görev alabilirler.

Sanat ve Tasarım Fakültesi Tekstil Tasarımı Bölümü Mezunları, Programda eğitim gören öğrenciler; Tekstil İşletmelerinin Dokuma, Örme, Baskı ve Desen Tasarım Departmanlarında, Müşteri temsilciliklerinde, AR-GE birimlerinde, geleneksel Dokuma, Örme, Baskı ve Desen alanlarında Kamu ve Özel Kurum ve Kuruluşlarda tasarımcı ve danışman olarak görev alabilirler.

İletişim Bilgileri

Fakültenin adresi : Sanat ve Tasarım Fakültesi Gazi Üniversitesi Gölbaşı Kampüsü Gölbaşı / ANKARA

Telefon  : 0 312 485 24 56

Fax : 0 312  484 86 33